منوی دسته بندی

آیا تاریخچه دامنه (Domain History) بر سئو سایت موثر است؟

تاثیر هیستوری دامنه بر روی سئو

آیا زمانی که یک دامنه خریداری می کنید و یا یک پروژه سئو را استارت می زنید به تاریخچه آن دامنه توجه می کنید؟ آیا یک دامنه ای که تاریخچه منفی نزد گوگل دارد و حتی بدتر، دامنه ای که پنالتی شده باشد و شما آن دامنه را می خرید، بر روی سئوی سایت شما موثر است؟

در جواب سوالات بالا می تواند گفت بله تاریخچه یک دامنه مهم هست. حتی اگر یک دامنه چندین بار توسط افراد مختلف خریداری شده باشد و سایت های مختلفی در طول سالیان متمادی روی این دامنه وجود داشته باشد. حقیقت این است که تاریخچه دامنه بیش از آن چه که مالکان کسب و کار و دامنه فکر کنند از اهمیت برخوردار است.

اگر شما در زمان خرید دامنه دقت کافی نداشته باشید، ممکن است با ثبت یک دامنه که هیستوری منفی برای گوگل دارد، هزینه هایی که در آینده برای سئوی سایت خود انجام می دهید بی نتیجه باقی بماند.

در سئو مفهومی وجود دارد به نام پنالتی شدن، و این مفهوم برای یک صفحه یا کل یک سایت می تواند عینیت پیدا کند. یعنی اگر مجموعه از کارهای خلاف قوانین گوگل را انجام دهید، کل دامنه پنالتی می شود. اما اگر بر روی برخی از صفحات و به صورت محدود کارهای خلاف قوانین گوگل صورت گیرد، می توان انتظار داشت که چند صفحه از سایت ما پنالتی شده و از نتایج گوگل خارج شود.

طبق گفته مسئولان گوگل، این تاریخچه منفی می تواند در سئوی سایت جدیدی که روی آن دامنه مشغول به فعالیت هست تاثیرات منفی داشته باشد. پس حتما قبل از خرید دامنه Domain History را چک کنید.

digikala domain history
ظاهر دیجی کالا در سال 2008 با کمک ابزار وب آرشیو

2 ابزار برای بررسی هیستوری دامنه:

در ادامه می خواهیم 2 ابزار که به شناخت بهتر ما در مورد هیستوری یک دامنه کمک می کند بپردازیم.

ابزار archive.org:

این ابزار که در دامنه https://archive.org/web قابل دسترسی می باشد، این امکان را به شما می دهد که متوجه شوید در سال های قبل چه سایت هایی بر روی این دامنه فعال بوده اند. کافی است تا دامنه خود را وارد کنید تا تعدادی آرشیو و بایگانی از صفحات سایت های قبل که روی دامنه بوده اند آگاهی یابید.

ابزار completedns:

با کمک این ابزار می توانید متوجه بشوید که در چه تاریخ های یک دامنه دچار تغییرات در dns شده است. با کمک این ابزار می توان متوجه شد که در این تاریخ ها احتمالا دچار تغییر مالکیتی در دامنه و ایجاد یک سایت جدید روی دامنه بوده است. برای استفاده از این ابزار می توانید به سایت https://completedns.com/dns-history/ مراجعه کنید.

ما در پروژه های خدمات سئو در مشهد قبل از شروع پروژه، تاریخچه دامنه را چک می کنیم تا اگر دارای هیستوری منفی است یا پنالتی شده است پیشنهاد تغییر دامنه را به کارفرما ارائه دهیم.

حسین رضائی وب‌سایت
ارشد کارآفرینی خوندم از دانشگاه شهید بهشتی تهران، مثل خیلی از افراد دیگه، تخصصم ارتباط چندانی با رشته تحصیلیم نداره اما تونسته دید خوبی بهم توی مشاوره با کسب و کارها بده. از دوران دبیرستان دنبال کسب درآمد از اینترنت بودم. همون موقع یک وبلاگ زدم و تونستم پیج رنکش رو به 4 برسونم و با سایت میهن دانلود تبادل لینک کنم. اون زمان ها خیلی مد بود. همون وبلاگ روی کلمه های خوبی بالا اومده بود مثل دانلود بازی موبایل، دانلود نرم افزار موبایل و... یادش بخیر همین وبلاگ بود که باعث ورود من به دنیای سئو شد و کم کم به صورت تجربی و عملی با سئو آشنا شدم و سعی کردم در این زمینه خودم رو متخصص کنم. الان هم مشاوره و مجری چندین پروژه کوچک و بزرگ هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *