منوی دسته بندی

سئو رو چجوری یاد بگیریم؟ (یادگیری سئو)

یک نفر در حال یادگیری سئو

توی مقاله قبل در مورد این صحبت کردم که اگر به سئو علاقه دارین حتما باید یک سری ویژگی رو در خودتون تقویت کنین. برای مطالعه مقاله ویژگی های یک متخصص سئو روی لینک کلیک کنین.

توی این مقاله میخوام در مورد تجربیاتم برای یادگیری سئو صحبت کنم.

مقدمه:

سئو الان خیلی پرطرفداره، چون هم بازار کار خوبی داره و این بازار کار در آینده بیشترم میشه. هم درآمد خوبی داره اگر کمی توش تجربه به دست بیاریم. هم شغل جذابیه و فشار کاری به شکل بدنی کمتری نسبت به شغل های دیگه آی تی مثل برنامه نویسی داره.

یک چیز دیگه که باعث میشه سئو پر طرفدار بشه اینه که راه های درآمد زایی از سئو خیلی زیاده. یک جورایی شما از هر جایی توی اینترنت می تونی یک حرکتی بزنی و درآمد زایی کنی. توی یک مقاله دیگه در مورد روش های درآمد زایی از سئو میگم.

خب حالا بریم سراغ اصل مطلب. چجوری سئوکار یا متخصص سئو بشیم؟

اگر به خدمات سئو در مشهد نیاز پیدا کردید با ما در ارتباط باشید.

من خودم چجوری سئو یاد گرفتم؟ یادگیری سئو من چجوری بود؟

اگر پای صحبت بزرگان این حوزه نشسته باشین تقریبا همگی یک روش مشخصی را برای سئوکار شدن طی کردن.

خود من هم تقریبا با همین روش تونستم پا توی این دنیای جذاب بذارم.

البته استارت ورود من به دنیای سئو برمیگرده به دوران دبیرستان. زمانی که دوم یا سوم دبیرستان بودم و یک وبلاگ در سایت پارسی بلاگ ساختم.

توی این وبلاگ هر روز میومدم و پست در مورد بازی های موبایل و نرم افزارهای موبایل میذاشتم.

کم کم این وبلاگ توی گوگل اومد بالا ( اون زمان نیازی به کار خاصی نبود، با یکم کار خودش میومد بالا ).

اون زمان یعنی حدود سال 87 وبلاگ من با کلمات دانلود بازی موبایل، دانلود نرم افزار موبایل و خیلی از کلمات دیگه رتبه خوبی گرفته بود و روزانه 2500 تا 3000 بازدید داشتم.

اون زمان من که نمی دونستم چکار دارم میکنم ولی خیلی برام جالب بود. برای خودم دنیایی داشتم. یک ابزاری بود به نام وبگذر که آمار سایتت رو میداد. از اونجا تعداد بازدید رو میفهمیدم. یک ابزار آمارگیر دیگم بود به نام پرشین استیت اگه اشتباه نکنم اونم آمارهای جالبی داشت.

یادمه وبلاگم پیج رنکش 4 شده بود. اون زمان پیج رنک توسط گوگل مخفی نشده بود و همه میتونستن ببینن. اتفاق جالبی که افتاد این بود که من تونستم با سایت میهن دانلود که اون زمان سایت بود و کلی ترافیک داشت تبادل لینک کنم.

خیلی کارا می کردم اون زمان. یادش بخیر.

بگذریم ورود من به دنیای سئو اینجوری بود. گذشت و گذشت کم کم من فهمیدم که کارهایی که میکردم اسمش سئو بوده.

دیگه جدی شده بودم توی سئو و تصمیم گرفتم جدی و حرفه ای وارد این کار و فضا بشم. گفتم من که میخوام وارد این کار بشم حداقل یک کاری راه بندازم که برام درآمد هم داشته باشه. این شد که یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کردم.

شاید بگید راه اندازی فروشگاه اینترنتی که خودش یک تخصص میخواد، اره درسته. قبلا گفته بودم یک متخصص سئو باید مولتی تسک باشه و مهارت های مختلفی رو تا حدی یاد داشته باشه.

من سایت زدم و شروع کردم به سئو کردن. هم آموزش میدیم، البته از نوع رایگانش، توی سایت های مختلف می چرخیدم، لایو نگاه می کردم، ویدئو میدیدم و میومدم روی سایتم تست می کردم و میرفتم جلو.

سایتمم کم کم جون میگرفت و توی گوگل میومد بالا و منم در کنارش هم یاد میگرفتم و هم از سایت که کم کم فروش اینترنتی داشت کسب درآمد هر چند اندک می کردم.

شاید 2 سال همینجوری ادامه دادم و هر چی یاد داشتم رو روی سایت خودم انجام میدادم. تا اینکه تصمیم گرفتم وارد فضای جدی تری از سئو بشم. برای همین رفتم دنبال استخدامی توی یک شرکت خوب.

چندتا شرکت رفتم اما خیلی خوشم نیومد از فضای کاریشون و احساس کردم نمی تونم توی سئو رشد کنم.

در نهایت توی شرکت آخری که به نظرم خوب میومد و سئو بها میدادن استخدام شدم. اسم شرکت ماتو بود و هست. میشه گفت بزرگترین شرکت دیجیتال مارکتینگ شرق کشوره.

استارت رسمی و حرفه ای من توی سئو اونجا خورد. اونجا تونستم پروژه های سئو مختلفی رو هندل کنم و مدیریت کنم. توی یک مقاله دیگه در مورد داستانم توی ماتو صحبت می کنم.

خلاصا یادگیری سئو اینجوری بود. با یک وبلاگ شروع شد، بعدش کسب و کار خودم زدم و یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کردم و هم یاد میگرفتم و هم سئو میکردم همون سایت و هم درآمد داشتم. بعدش هم رفتم توی یک شرکت که پروژه های مختلفی داشتن و باعث شد تجربه من خیلی خیلی بیشتر بشه. چون پروژه ها در زمینه های مختلفی بودن و برای من خیلی تجربه عالی بود. بعدش هم خودم پروژه های شخصی میگرفتم و الان هم میگیرم و میبرم جلو.

روش پیشنهادی من برای یادگیری سئو چیه؟

خب روش ورود و یادگیری سئوی خودم رو گفتم. اما بهترین روش یادگیری سئو پس از چندین سال تجربه در سئو چیه؟

به نظر من تلفیق یادگیری در کنار کار بهترین روش برای یادگیری سئویه.

حالا این یادگیری خودش میتونه شکل های مختلفی داشته باشه، کار هم میتونه روش های مختلفی داشته باشه.

برای یادگیری سئو به نظر من اول باید محتواهای فارسی این حوزه رو بخونید، ویدئوهای رایگان موجود رو هم مشاهده کنید. اگر تونستید نسبت به سئو دید پیدا کنید که چجوری یک سایت رو سئو کنید، شروع کنید یک سایت بالا بیارید و سئو کنید.

اما اگر هنوز گیج بودید بهتره توی یک دوره آنلاین شرکت کنید که به صورت سلسله وار مفاهیم و اطلاعات لازم رو در اختیارتون بذارن. توی یک مقاله دیگه در مورد دوره های آنلاین سئو صحبت میکنم.

همزمان در کنار دوره یک سایت بالا بیارید و به صورت عملی تمرین کنید. یک سایت که سئو کردین و نتیجه گرفتین، میتونین استخدام بشین یا کلا روی بیزینس خودتون کار کنید.

ترکیب این دو کار یعنی یادگیری سئو به صورت خودآموز یا شرکت در دوره سئو و اجرای سئو روی یک سایت بهترین روش یادگیری سئو هست.

حسین رضائی وب‌سایت
ارشد کارآفرینی خوندم از دانشگاه شهید بهشتی تهران، مثل خیلی از افراد دیگه، تخصصم ارتباط چندانی با رشته تحصیلیم نداره اما تونسته دید خوبی بهم توی مشاوره با کسب و کارها بده. از دوران دبیرستان دنبال کسب درآمد از اینترنت بودم. همون موقع یک وبلاگ زدم و تونستم پیج رنکش رو به 4 برسونم و با سایت میهن دانلود تبادل لینک کنم. اون زمان ها خیلی مد بود. همون وبلاگ روی کلمه های خوبی بالا اومده بود مثل دانلود بازی موبایل، دانلود نرم افزار موبایل و... یادش بخیر همین وبلاگ بود که باعث ورود من به دنیای سئو شد و کم کم به صورت تجربی و عملی با سئو آشنا شدم و سعی کردم در این زمینه خودم رو متخصص کنم. الان هم مشاوره و مجری چندین پروژه کوچک و بزرگ هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *